New Page 1

سیستم فوم هوای فشرده

The latest technology جدیدترین تکنولوژی
شرکت آتور ATOOR COMPANY
تجهیزات خلاقانه آتش نشانی آتور
Model : SUPER CAFS
2018
MADE IN IRAN
(compressed Air Foam System CAFS)

سیستم فوم هوای فشرده :

امروزه اگر از مجرب ترین مهندسان حریق در کشورهای پیشرو در زمینه حریق ، قوی ترین ، موثرترین و به روزترین تکنولوژی اطفای حریق را بخواهید ، بی شک به شما (compressed Air Foam System CAFS) یا همان سیستم فوم هوای فشرده را معرفی خواهند کرد .

مکانیزم منحصر به فرد این سیستم با طراحی بسیار هوشمندانه برای اولین بار توسط مهندسین شرکت MINI MAX آلمان گسترش می باشد . پس از کشور آلمان ، ایالت متحده آمریکا دومین کشوری است که به این تکنولوژی دست یافته و این سیستم را به عنوان یک سیستم اطفایی بسیار قوی در زمینه آتش نشانی به دنیا عرضه کرده است .

شرکت (ATOOR) آتور پس از دست یابی به این تکنولوژی با افتخار توانسته است تا کشور عزیزمان ایران را به عنوان سومین کشور تولید کننده این تکنولوژی در آتش نشانی به جهان معرفی کند . سیستم فوم هوای فشرده به عنوان اولین سیلندر اختراعی در ایران توسط مهندسین این شرکت ثبت اختراع شده است .


این سیستم از دو بخش بسیار مهم بهره می برد :

1_مکانیزم مکانیکی که قادر است موثرترین و قوی ترین فوم اطفایی را با ویژگیهای منحصر به فرد ایجاد نماید .
2_محلول فوم شیمیایی که به عنوان قوی ترین فوم اطفایی حال حاضر در دنیا می باشد که تماما به دست مهندسین این شرکت ثبت اختراع شده است .

New Page 1

ویژگیهای منحصر به فرد

تمامی کلاسهای حریق را خاموش کنید Shut off all fire classes .


_ خاموش کننده کلیه کلاس های حریق ( جامدات A ، مایعات و گازها B ، تجهیزات برقی C ) بطور کلی براساس استاندارد NFPA آمریکا ، مواد قابل اشتعال در آتش سوزیها به سه دسته جامدات A ، دسته مایعات و گازها B و دسته تجهیزات برقی C ، تقسیم بندی می شوند و بر این اساس برای هر دسته نوعی کپسول متناسب در بازار موجود می باشد .

حال این نوع خاموش کننده ها که دریک آتش سوزی می توانند ناجی باشند اگرمتناسب با نوع مواد قابل اشتعال انتخاب و استفاده نشوند باعث بروز خطرات جانی و مالی بسیاری می شوند SUPER CAFS این مشکل را مرتفع کرده و می تواند همه نوع آتشی را با سرعت اطفا کند .

 THROWING DISTANCE

 طول پرتاب


یکی از مهمترین فاکتورها در عملیات اطفای حریق حفظ جان فرد اطفاکننده می باشد ، که به علت پرتاب ضعیف حداکثر 5 متر موثر  کپسول های آتش نشانی موجود در بازار ، اپراتور اطفاکننده به ناچار میبایست به حریق نزدیک شود و خود را در معرض خطراتی از قبیل سوختگی ، خفه گی ، انفجار ، آوار و ... قرار دهد .

SUPER CAFS با طول پرتابی بیش از 20 متر این مشکل را مرتفع نموده است .
همچنین این ویژگی این امکان را به اپراتور می دهد تا بتواند نقاط غیر قابل دسترس و یا دور از دسترس را اطفاء کند .

New Page 1

نسبت افزایش حجمی :


مکانیزم بکار رفته در ساختار مکانیکی SUPER CAFS به گونه ای عمل می کند که باعث میشود تا محلول داخلی سیلندر در هنگام خروج از نازل تا 55 برابر ظرفیت خود افزایش حجم پیدا کند . با این نسبت افزایش حجمی ، اپراتور در حین عملیات میتواند انواع کف بدون توسعه ، کم توسعه و میان توسعه را بسته به نیازاستفاده نماید.

DISCHARGE TIME :
مدت زمان اطفاء :از دیگر ویژگیهای منحصر به فرد این سیستم مدت زمان بالای استفاده از این سیلندر می باشد. به عنوان نمونه در ظرفیت 55 لیتری از این سیلندر اپراتور 255 ثانیه زمان تا تخلیه کامل سیلندر در اختیار دارد. و این در حالیست که زمان تخلیه کامل کپسول های 55 کیلویی در بازار حداکثر 25 ثانیه می باشد.

هر سیلندر SUPER CAFS معادل 15 سیلندر هم ظرفیت موجود در بازار می باشد .

Extremely high extinguishing power :
قدرت خاموش کنندگی بسیار بالا:فوم حاصله از سیستم CAFS مجموعه ای از حباب ها می باشد که از گاز اطفایی مملو بوده و این حباب ها دارای ساختاری تنگ تر و مقاوم تر نسبت به آب خالص و محلول های استاندارد فومی موجود در بازار هستند. طیف گسترده این حباب ها با حداکثر و چگالی بسیار پایین لایه پوششی روی سطح مواد قابل اشتعال ایجاد می کند که باعث اطفای بسیار سریع این نوع خاموش کننده ها می شود.

حذف 4 عامل اصلی حریق اکسیژن ، حرارت و مواد سوختنی و واکنشهای زنجیره ای که به هرم آتش معروف است ، از طریق سرد کردن حریق ، خفه کردن حریق و قطع واکنش های زنجیره ای سوختن در سیستم SUPER CAFS ،این سیستم را به عنوان قوی ترین خاموش کننده حال حاضر در ایران و دنیا تبدیل کرده است .

Irreversible flame :
برگشت ناپذیری :محلول شیمیایی SUPER CAFS با محصور کردن هیدروکربن ها و قطع واکنشهای زنجیره ای سوختن ، آتش را به گونه ای مهار میکند که در هنگام عملیات و پس از عملیات ، هرناحیه خاموش شده امکان اشتعال مجدد را به هیچ
عنوان نخواهد داشت.

ممانعت از تراکم بالای گاز در هوا در فاز سوم سوختن از دیگر دلایل برگشت ناپذیری در سیستم SUPER CAFS می باشد.

بنابرگزارشات سازمان آتش نشانی آمریکا 05 درصد از آتش سوزیهای بزرگ رخ داده در دنیا به دلیل برگشت پذیری مجدد حریق و اختلاط گازهای قابل احتراق با هوا بوده است .

Prevent the spread of fire :
جلوگیری از سرایت حریق :سیستم CAFS ، فومی پایدار با دمای تبخیر بالا و الاستیسیته بسیار بالا تولید میکند که باعث حذف واکنشهای اگزوترمیک شده و ادامه حریق را غیرممکن می سازد و به اپراتور این فرصت را می دهد تا بتواند حریق را محصور کرده و مانع از گسترش حریق شود .

در مواقعی که امکان حذف مواد سوختنی و یا جابجایی مواد قابل اشتعال وجود ندارد ، با آغشته کردن مواد قابل اشتعال با این فوم ، این فوم مانند سدی بر روی حریق می باشد تا از مشتعل شدن منابعی که تا کنون حریق به آنها نرسیده است جلوگیری کند.

Adhesion strength :
قدرت چسبندگی :دارا بودن خاصیت چسبندگی فوم از دیگر ویژگیهای انحصاری در سیستم SUPER CAFS می باشد . افزون بر این ویژگی اپراتور می تواند میزان غلظت مواد خروجی و میزان چسبندگی فوم را نیز در حین عملیات اطفا به دلخواه خود تعیین کند .

با تنظیم فوم خروجی در حالت غلیظ حداکثر چسبندگی ، اپراتور قادر است کلیه سطوح افقی ، عمودی ، سقف ها و سربارها را اطفا کند علاوه بر این با آغشته کردن این نقاط به فوم نیز مانع از رسیدن حریق به این نقاط گردد. با تنظیم فوم در حالت رقیق نیز میزان نفوذ پذیری مواد تحت کنترل اپراتور می باشد .